Ogrodzenia murowane należą do samych z delfinów i najsolidniejszych.

Reklama: Betafence Bydgoszcz

Ogrodzenia murowane należą do indywidualnych z najdalszych i największych. Do ich budowy poleca się między innymi kamień naturalny, cegły klinkierowe lub silikatowe, pustaki ogrodzeniowe. Określa się je do tak zwanych ogrodzeń ciągłych. Mogą odgradzać nawet bardzo duże tereny. Odpowiednio zaprojektowane bywają bardzo ciekawe pod względem estetycznym. 

Mury z cegieł bardzo skutecznie ogradzają wyznaczone tereny od reszty otoczenia. Istnieje wtedy artykuł, z którego potrafi powstawać wiele różnych budowli. Cegła ma uniwersalne właściwości, jeżeli należy o ofertę jej składania i dodawania. Mogą z niej występować tak ciężkie oraz wielkie mury, jak lżejsze, ażurowe a bardzo oryginalne ogrodzenia. Wszystko zależy od stylu posiadłości, ukształtowania terenu, fantazji właścicieli i stylistów i dokładności wykonania ekipy budowlanej.

Ogrodzenia z cegły muruje się na profesjonalnym fundamencie z poziomą izolacją i dylatacją (szczeliną). Cegły umieszcza się poziomymi warstwami na zaprawie cementowej albo cementowo-wapiennej. Po wyjściu murowania i dokonaniu spoin, powierzchnie ogrodzenia należy dokładnie wyczyścić z resztek zaprawy i ewentualnych zabrudzeń.

Ponieważ nowoczesne cegły miewają różnorodną kolorystykę, także ogrodzenia, które spośród nich wynikają mogą zachwycać ciekawymi zestawieniami barw. Od białych, przez odcienie szarości, czerwienie, brązy i beże.

Jeżeli idzie o koszt postawienia ogrodzenia z cegły, chce on, oczywiście, od rodzaju cegły i z ilości muru, który korzysta powstać. W Internecie są dość proste kalkulatory takich działań, zatem o sobie z nich zastosować, aby być obraz, jakimi kapitałami powinno się dysponować chcąc wybudować tego typie ogrodzenie.

Ogrodzenia kamienne mają wiele korzyści. Po ważne są naprawdę dobre, nawet te tradycyjne, zniszczone, zarośnięte, są jednak swoisty urok. Ponadto dostosowuje się je do bardzo twardych i mocnych, wielkich i skutecznych. Nie wymagają praktycznie żadnych sposobów związanych z konserwacją.

Decydując się na tego gatunku ogrodzenie, należy być wiedza, że wysoce niż pozostałe, wynosi ono wygląd architektoniczny, dlatego winno być dobrze zaprojektowane w świadomości ze sposobem głównych zabudowań a wszelkiego otoczenia.

Do instalacje ogrodzenia nadaje się większość kamieni. Należy przecież wziąć pod przyczynę ich zalecie, bowiem to one będą korzystały nacisk na parametry muru. Do najczęściej stosowanych dostosowuje się kamień polny, piaskowiec i wapień.

Z kamienia polnego powstają często wyjątkowe, niepowtarzalne mury. Projektanci wykorzystują paletę barw i kolorów, ciekawą fakturę, pozycja oraz kształt. Bardzo efektownie cechują się ogrodzenia z piaskowca i wapienia. Wpływa na ostatnie ich dobra kolorystyka, chropowata faktura wielkości natomiast wtedy, że doskonale robią się z otaczająca je roślinnością.

Ogrodzenia murowane, w których głównym budulcem jest kamień, mogą wyglądać bardzo różnie. Zależy zatem nie właśnie z rodzaju użytego materiału, tylko w dorosłej dawce z wzoru a jego realizacji. Zaleca się cztery podstawowe typy ogrodzeń kamiennych: 

– Mur dziki – wynika z niepolerowanych kamieni polnych różnej sił i przeróżnego kształtu. Produkuje się je rzadko, jednakże w poprzek muru zakłada się większe kamienie, których założeniem jest stabilizacja całego muru.

Mur cyklopowy – za tą obrazową i kilku tajemniczą nazwą, kryje się mur, który wynika z grubych kamieni polnych. Od poprzedniego dzielą się one tymże , iż mają ociosana powierzchnię. Takie kamienie montowane są nieregularnie, ale szanuje się tu o to, by szczelnie do siebie przylegały i stanowiły jednolite lico ogrodzenia. Kamienie w kolejnych warstwach powinny kontaktować się ze sobą największymi powierzchniami.

– Mur warstwowy – zatem jego zakładania stosuje się ułożone poziomo kamienie łupane o prawdziwych i tanich powierzchniach. Ważne dla niego istnieje plus to, że w narożnikach oraz co jakiś odcinek muru, poprawia się zdecydowanie większe kamienie, które stosują wysokość kolejnych warstw (nie większych od 10 cm).

– Mur rzędowy – tu kamienie są łupane lub ciosane tak, żeby miały kształt regularnych prostopadłościanów. Wszystkie ułożone w jednym rzędzie powinny posiadać podobną wysokość. Natomiast poszczególne warstwy mogą różnić się wysokością.

Budowanie tego rodzaju ogrodzenia wymaga użycia kilku zasad. Na przykład fundament muru powinien sięgać poniżej poziomu zamarzania gruntu. Dla ogrodzeń z piaskowca lub wapienia przydatne jest napisanie izolacji chroniącej go przed wilgocią. Co 10 do 15 m trzeba zrobić dylatację (szczelinę oddzielająca kolejne etapy muru). Zapobiega ona uleganiu muru z względu nierównomiernego osadzania się. 

Mur z kamienia powinien stanowić grubość co chwila 30 cm. Jako spoiwo łączy się zaprawę cementową w proporcjach 1:3 lub 1:4. Podczas stawiania muru nie należy dopuścić do zaschnięcia zaprawy na kamieniach. 

Ogrodzenie murowane przetrwa nawet wiele dekad również zatem w znacznie pozytywnym bycie. Zatem istnieje toż z wszelką pewnością dobra inwestycja, zapewniająca bezpieczeństwo, elegancję i trwałość na znaczne lata.

Nie odda się jednak precyzyjnie ocenić nawet małych kosztów budowy, gdyż cena produktu, zwłaszcza kamienia jest bardzo bogata. Zależy często od regionu, w jakim powstaje ogrodzenie a od kosztów transportu tak dużego materiału. Aby być pewną orientację, najlepiej jest zetknąć się z wybranym kamieniołomem a tam zasięgnąć wiedzy na problem tych cen kamienia, kiedy i kosztów jego transportu we oznaczone miejsce.